Our Staff

2019 Whole Staff photo.

2020 no staff photo due to COVID19

Administration Staff

baler.ps@education.edu.au

Karen Burgess – Principal
Rachael Jones – Deputy Principal
Sonya Orford – Deputy Principal
Kerry Orr – Deputy Principal

Office Staff

Donna Nordmann – Manager of Corporate Services
Manisah Dris – School Officer
Ingrid Herbert – School Officer
Lisa Armstrong – Attendance Officer
Anna Dolin – School Psychologist
Rachael Theyer – Library Officer

Gardener

Anthony Hollman

Early Childhood Education (ECE)

SP1  Kindy Yellow – Katrina Hartmann
SP2 Kindy Green – Kimberley Porter
SP3 Kindy Red – Kelsie Dunnage
SP4 Kindy Blue – Shakira Dennis
SP5 Pre Primary – Colleen Beilken
SP6 Pre Primary – Renata O’Brien and Crystal Chan
SP7 Pre Primary – Melissa Daley and Lauren Searle

Pre Primary Educational Assistants (EA)
Jennifer Lockyer, Kristy Morgan, Nafsiah Bilton, Marie Emery, Natalie Devenish and Sarah Bland.

Year 1 and 2

O1 Year One – Sophie Ullrich
O2 Year One – Samantha Burke
O3 Year One – Kirstee Birch
04 Year One – Amber Burkhalter
05 Year Two – Bryony Smith-Halvorsen

Year 2

E1 Year Two – Anthony Green
E2 Year Two – Julianna Bytol
E3 Music – Monique Lewit De Jong
E4 Art – Savannah Timpani

Year 3 and 4

J1 Year Three – Anoushka Jensen
J2 Year Three – Michelle Robb 
J3 Year Three – Bethany Pinto
J4 Year Four – Mitchell Williams
J5 Year Four – Bradley Western
J6 Year Four – Natalie Young (Earl)

Year 5 and 6

K1 Year Five – Alysson Tree
K2 Year Five – Karina L’Estrelle
K3 Year Five – Josefine Scott
K4 Year Six – Alexander Beament
K5 Year Six – Karina Ferrada
K6 Indonesian – Sharman Gunendra

Year 1- 6 Educational Assistants (EA)
Junaidah Davis, Raechel Morris, Rebecca Groom, Tara Noske, Courtney Williams

Specialist Teachers

PE Physical Education – Heidi Ward

K6 Indonesian – Sharman Gunendra

E3 Music – Monique Lewit De Jong

O6 Science – Jessica Riley

O7 Enrichment -Kylie Unkovich

Support Teachers

Tracey Marlow

Sue Smith

Yvonne Easey

Aboriginal Islander Education Officers (AIEO)

Janeen Lockyer, Rubeena Councillor,

Cleaning Staff

Omar Karim – Head Cleaner

Zainab Rampton, Agusalim Samhari, Prayong Srimanta, Monica Awan,

Canteen Staff

Alaya Tereu – P & C Canteen Manager